Bezpieczeństwo w sieci

Szanowni Państwo,

zapraszam serdecznie do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci, które dotyczą zagrożeń z jakimi na co dzień spotykają się młodzi ludzie w Internecie.

Według badań, najpopularniejszą aktywnością dzieci i młodzieży w Internecie jest oglądanie filmów wideo, m.in. na platformie YouTube oraz korzystanie z serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Snapchat.

Dopiero na kolejnym miejscu znalazło się odrabianie prac domowych i poszukiwanie potrzebnych informacji. Zasoby sieci otwierają przed młodzieżą ogromne możliwości, które niestety w wielu przypadkach niosą ze sobą niebezpieczeństwo. Na szczęście uczniowie coraz częściej sami wskazują negatywne elementy tego środowiska. Wciąż jednak potrzebna jest stała kontrola i edukacja w zakresie bezpiecznego poruszania się po świecie wirtualnym.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają w Internecie?

– kradzież tożsamości,
– cyberprzemoc,
– wyłudzanie danych osobowych,
– hejt,
– uzależnienie,
– łamanie praw autorskich,
– plagiatowanie czy nielegalne ściąganie plików z sieci,

– to tylko niektóre zagrożenia, jakie czyhają na użytkowników Internetu.

Lista niebezpieczeństw jest o wiele dłuższa i powiększa się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii. Jak się okazuje, społeczeństwo jest coraz bardziej świadome o tych zagrożeniach, jednak wciąż większość osób nie ma pojęcia, jakie skutki niesie ze sobą nieprzemyślane korzystanie z sieci. Dlatego tak ważne jest uświadamianie młodzieży, czego należy się wystrzegać i w jaki sposób mogą oni zostać oszukani w Internecie. Istotne jest również wtajemniczanie rodziców oraz nauczycieli, którzy nie zawsze wiedzą, jak kontrolować działania swoich dzieci w sieci.
(Źródło: Bezpieczeństwo w sieci. Jak zapewnić uczniom ochronę w Internecie? – Polska Times)

Stąd też powstają liczne kampanie społeczne dedykowane rodzicom, młodzieży i dzieciom dotyczące cyberbezpieczeństwa (https://www.saferinternet.pl/kampanie-spoleczne.html ).

Poniżej materiały, na które warto zwrócić szczególną uwagę – Kampanie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zachęcam do zapoznania się z poniższymi materiałami, które na pewno skłonią Państwa do refleksji oraz zachęcą do dyskusji z najbliższymi, szczególnie Państwa dziećmi:

  1. YouTube Kanał „Reżyser Życia” ( film pt. „Ktoś wrzucił jej nagie zdjęcia do sieci”)
  2. Stop cyberprzemocy Spot zrealizowany w ramach projektu “STOP cyberprzemocy”
  3. Myślę, więc nie ślę ( film pt. „Na zawsze” )
  4. Uważni rodzice (Broszura. Uwazni.)

Agnieszka Dudek
Pedagog szkolny

 

Autor wpisu: